Uit eten in Amsterdam begint met twee keuzes: in welke buurt wil je eten en wordt het een lunch, een diner of een avond met kleine hapjes? Rond de grachten in het centrum eet je dicht bij de bezienswaardigheden. In Amsterdam West en De Pijp zit je tussen de buurtrestaurants en markten waar Amsterdammers zelf komen. Op deze pagina zie je per buurt waar je op let en vind je de weg naar onze tiplijsten voor lunch, diner en wijnbars.
Restaurants in Amsterdam centrum
In het centrum zitten de restaurants op loopafstand van de grachten, de musea en Amsterdam Centraal. Dat maakt het handig als je een dag stad combineert met een etentje, maar het betekent ook dat je op drukke avonden niet overal zomaar binnenloopt. Reserveer daarom op tijd, zeker in het weekend.
Wil je de grootste drukte ontwijken, eet dan vroeg of kies een zijstraat buiten de bekende winkelstraten. Meer manieren om rustiger door de binnenstad te gaan, lees je in onze tips tegen de drukte. Vlak bij het centrum ligt ook de Jordaan, met smalle straten en buurtcafés: in ons artikel over de Jordaan zie je wat je daar nog meer doet.
Restaurants in Amsterdam West
In Amsterdam West eet je vooral in buurtrestaurants, buiten de drukte van de grachtengordel. Een bekend voorbeeld is Foodhallen in De Hallen, een voormalige tramremise aan de Hannie Dankbaarpassage. Daar staan negentien stands met elk een eigen keuken, van tapas en dim sum tot ramen en Indonesisch streetfood. Reserveren kan er niet: je loopt binnen, haalt je eten bij de stands en zoekt een plek (bron: Foodhallen). Vanaf Amsterdam Centraal ga je er met tram 17 naartoe, halte Nicolaas Beetstraat, zodat je een etentje hier makkelijk combineert met andere uitjes in Amsterdam West.
De Pijp en de Amsterdamse markten
In De Pijp eet je in een volkse wijk ten zuiden van het centrum, met veel kleine zaken dicht op elkaar. Het hart van de buurt is de Albert Cuypmarkt, waar je overdag aan een kraam iets eet in plaats van aan tafel. Na de markt heb je in De Pijp genoeg om de middag mee te vullen voor je ergens gaat dineren.
Eet je liever op een markt dan in een restaurant, dan heeft Amsterdam meer keus dan alleen de Albert Cuyp. In ons overzicht van markten in Amsterdam lees je welke markten er zijn en wat je er vindt.
Lunch, diner of een glas wijn
Het moment van de dag bepaalt voor een groot deel waar je terechtkomt. Voor elke gelegenheid staat er een aparte tiplijst op deze site:
- overdag: bijzonder lunchen in Amsterdam
- ’s avonds: bijzondere restaurants om te dineren
- borrel met kleine gerechten: wijnbars in Amsterdam
- Japans: sushi eten in Amsterdam
Kijk bij elke zaak uit die lijsten eerst in welke buurt hij ligt, zodat je hem combineert met wat je die dag nog wilt doen. Zo voorkom je dat je voor een lunch de halve stad door moet en blijft er meer tijd over voor de stad zelf.
Kijk voor je vertrekt op de eigen website van de zaak of hij open is en of je moet reserveren, want adressen en openingstijden veranderen.
Amsterdam Noord: eten aan de overkant van het IJ
Vanaf Amsterdam Centraal steek je met de pont het IJ over naar Noord. Wie de oversteek maakt, eet in een stadsdeel met een heel ander karakter dan de grachtengordel. Wat je er verder doet, lees je bij de leuke plekken in Amsterdam-Noord. Kijk ook daar vooraf op de site van de zaak of je moet reserveren.
Een avond uit eten in Amsterdam plannen
Een geslaagde avond hangt ook af van hoe je er komt en weer weggaat. Binnen de stad ben je met ov of fiets vaak sneller dan met de auto, zeker als je anders na het eten nog een parkeerplek moet zoeken. Welke route het snelst is, hangt af van waar je eet, en daarbij helpt ons stuk over snel reizen in Amsterdam. Kom je toch met de auto, reken dan op betaald parkeren in alle stadsdelen (bron: gemeente Amsterdam).
Ga je met een grote groep, reserveer dan altijd vooraf en vraag of de zaak een vast groepsmenu heeft. Een food hall zoals Foodhallen is dan een alternatief, omdat iedereen daar zijn eigen keuken kiest en je er niet hoeft te reserveren.

